מה צריך בעל עסק לדעת?

כפי שתראו כאן באתר שלי, אני כותבת בתחומים בהם יש לי ידע סביר לפחות. גם אם לא בכל התחומים אעסוק, אני מסייעת לכם לקבל מושג בהם. כעת אני רק רוצה לכתוב מאוד בקצרה כל התחומים שחשוב להתמצא בהם בעת ניהול עסק. אי אפשר לדעת ידע מושלם בכל התחומים, לכן חשוב לפחות בכל חלקם כן להיעזר בשירותים של גורמים חיצוניים בתשלום.

דבר ראשון כמובן חשוב שכל בעל עסק יבין בצורה מעולה בתחום בו עוסק העסק, את זה ללא ספק אין להעביר לידים אחרות, אבל בהחלט אפשר להשיג עובדים בשכר ולהאציל להם סמכויות. אישית אני לא ממליצה שהעובדים הללו יועסקו על-ידי גורם ביניים (קבלן), אלא שהם יהיו עובדים ישירים של העסק. מעל לכל זה יכול לשפר את קשרי העבודה ולהוסיף למוטיבציה שלהם. שנית, לא יהיה מי שיגזור קופון על חשבון הכנסות העסק והכנסות העובדים. למראית עין אמנם העסקת עובדי קבלן יכולה להראות זולה יותר, ואולי זה כך במעט (חסכון בהוצאות נלוות למשכורת), אבל לטווח ארוך זה רק יגרום לנזקים. אם לא לה פסדים אז לפחות להקטנת רווחים, כי העובדים לא ישקיעו בעבודה כפי שישקיעו אם יהיו עובדים ישירים של העסק. יתכן גם שעובד ישיר יישאר בעסק תקופה ארוכה הרבה יותר מאשר עובד קבלן, ויפתח יותר נאמנות. יתכן גם שעם עובדים ישירים יזדקק העסק בסופו של דבר לפחות עובדים, מה שיגרום בסופו של דבר להוצאות שכר נמוכות יותר גם אם כל עובד בודד יקבל שכר גבוה יותר.

תחום נוסף שחשוב שבעל העסק ידע היטב הוא תחום הניהול העסקי. לשם ביצוע פעולת האדמיניסטרציה אפשר להיעזר בפקידה בשכר, או בעסק שנותן שירותים כאלה לכמה עסקים יחד (לעסק קטן עדיפה האופציה השנייה). אבל בעל העסק חייב לדעת לתכנן, לתת הנחיות ולפקח על המתרחש בעסק.

עוד תחום חשוב הוא תחום השיווק. חשוב מאוד להבדיל בין שיווק למכירות. השיווק הוא כל מערך הפעולות שמאפשרות ביצוע מכירות יעילות. אז ניתן להיעזר בסוכני מכירות שיבצעו את המכירות עצמן. ניתן להיעזר במשרד פרסום לביצוע קמפיינים, באנשי יחסי ציבור בדיילות מכירה ועוד. אבל את הניהול הראשי של השיווק חייב בעל העסק לעשות בעצמו.

תחומים נוספים בהם חייב בעל העסק להבין לפחות במעט: חשבונאות בסיסית, סטטיסטיקה, שימושים במחשב ובאינטרנט, דיני חוזים ועוד. חשוב מאוד גם שבעל העסק יכיר טוב את השפה של לקוחותיו הפוטנציאלים. אני לא מדברת רק על שפה מוגדרת (עברית, ערבית, אנגלית, צרפתית וכו'), אלא גם את העגה והסגנון.

בהמשך אביא מידי פעם עצות והמלצות לגבי בעלי מקצוע או עסקים שכדאי להיעזר בהם.

מודעות פרסומת

יש תגובה?

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s